JAK MI ADOPCE ZMĚNILA ŽIVOT - ČÁST 3.

08.11.2022

Mery je kříženka labradorského retrívra odebrána ze špatných podmínek. Žila na řetězu venku na zahradě, kde jen rodila štěňata. Do dočasné péče byla doslova předána 20. září 2020, protože prvních 12 hodin neudělala jediný pohyb, natož krok.

PŘÍBĚH TŘETÍ - MERILYN

Bála se úplně všeho Vystoupit z auta, vejít do baráku, vyjít ze zahrady na ulici... Bála se vzít jídlo z ruky i misky, pokud byl přítomen člověk, v libovolné vzdálenosti. Nebylo možné se pohybovat rychle nebo zvedat ruce. Okamžitě prchala.

Lidem se vyhýbala se strachem

Běžnou psí výbavu jako obojek nebylo možné používat několik dní, ani s ní nijak manipulovat. Lidem se vyhýbala se strachem a nedůvěrou. Neznala žádná slova, nereagovala na původní jméno.

Výrazně z ní opadal stres v přítomnosti psů dočasné tety. S nimi byla ochotná překonat strach, udělat pár kroků a očichat prostředí nebo vykonat potřebu. Což celkem komplikovalo učení hygienických návyků pro život doma.

Merilyn nikdy nebyla agresivní a vždy reagovala zamrznutím. Běžně se nám tak stávalo, že si uprostřed pole nebo lesa po 300 metrech procházky sedla nebo lehla. A zpracovávala zážitky nasbírané za ten kousek cesty. Ve městě, ani menším, nebylo možné chodit vůbec asi první 3 měsíce.

Nebylo možné ji nechávat o samotě, kvůli zdraví i psychice

Museli jsme ale na veterinární vyšetření. Je běžné, že takoví psi nemají ani očkovací průkaz. Na návštěvy jsem ji vždy nosila, protože sotva vystoupila z auta. Absolvovala kastraci (její děloha byla v hrozném stavu po tolika vrzích štěňat) a čipování.

Po necelých 14 dnech, kdy už měla vyndané stehy se objevil problém. Začala krvácet a nikdo nám nedokázal říct, o co jde. Navštívili jsme několik veterinárních ordinací, kde za pár týdnů nebylo stále nic jasného. Další stres a komplikace protáhla léčbu o několik týdnů.

Mezi tím jsme pracovali na psychické stránce. Přestala se bát dočasné tety, které neustále šlapala na paty. Nebylo možné ji nechávat o samotě, kvůli zdraví i psychice.

Plakala a štěkala hodiny v kuse, takže spolu trávili celé dny. Přestala se bát obojku, naučila se, že vodítko jí neublíží. Stejně jako se Mery pomalu přizpůsobovala novému životu, život dočasné tety se zase přizpůsobil péči o křehkou Merilyn.

První adopce se nevydařila

Od začátku byly zvané návštěvy zájemců o adopci Merilyn. Vždy se zalekli jejího chování nebo ona jejich :D

Jediný zájemce jezdil pravidelně a měla možnost ho poznat během 5 návštěv. Vše vypadalo v pořádku, krásně fungovala na procházkách, pustila si k srdci i další lidi, kromě tety. A tak odjela koncem listopadu do nového domova. Druhý den následoval šok.

Zvoní telefon: "Omlouvám se, Merilyn se ztratila." Co prosím? V tu chvíli se zastavil svět. Nechápete, co se děje, proč. Fena se stále cizích lidí bála. Nebylo reálné, aby se k nějakému člověku dobrovolně přiblížila. Okamžitě vypuklo pátrání, do kterého se zapojilo tolik lidí! Desítky zpráv a telefonátů nás navedli na přibližné místo, kde byla Merylin spatřena.

Dočasná teta si udělala tříhodinový výlet na místo, kde se sešla s dalšími kolegy a přáteli depozita. Všichni jsme se o ni moc báli a přáli si ji najít hlavně zdravou. Hledání netrvalo dlouho a Merilyn se vynořila z lesa. Když poznala tetu a hlavně známé auto, nastoupila a čekala na odvoz "domů".

Podmínky pro další zájemce se zpřísnily

Z adopce byla vrácena, podmínky pro další zájemce se ještě zpřísnily. Mery slavila Vánoce u dočasné tety. Zájemci o ni rychle ztrácely zájem, protože péče o ni byla náročnější po fyzické i psychické stránce.

Čekala ji další operace, kde byl odstraněn hematon na noze, který nejspíš vznikl z otlaku, které měla na všech nohách díky dosavadnímu životu venku na hlíně. Ze zubů byl odstraněn plak a kámen, též nastřádaný za léta nekvalitního stravování. A na rtg byla odhalena dyplazie na jedné z kyčlí.
Netrvalo dlouho a přišlo jaro, línání a problémy s nadměrným lupením. Když jsme toto období překonali, Merilyn si při běžném proběhnutí po zahradě zvládla zlomit prst na přední tlapce. S tetou pak trávily čas na veterině 2x týdne po dobu dvou měsíců. Vypadalo to, že si takovou pohromu domů nikdo dobrovolně nevezme.

V červnu si užila také jeden slunečný den na pláži v podobě focení a drbání na zadku od úžasných VIP hostů a manželů - Jarmilky a Jozefa Hruskociových. Znát je budou především Plženští obyvatelé.

Pepa nejen jako divadelní herec a jeho manželka Jarmilka je úžasná baletka. Manželé přišli na oné focení Merilyn podpořit v hledání nového domova. Fotografka Verča Svárovská udělala album s několika krásných fotografií. Fotky poté byli sdíleni na sociálních sítích s prosbou o pomoc hledání nového domova pro Merilyn.

Ušla obrovský kus cesty

Mery byla adoptována zprvu virtuálně a stále čekala u dočasné tety na opravdovou adopci. Z virtuální adopce se po několika osobních seznamováních stala skutečná adopce. A tak odjela 11. 7. 2021 do svého nového domova k úžasné rodině, která Merilyn sledovala od samého začátku, kdy jsme ji přijali do našeho depozita a každý měsíc Merilyn finančně podporovali.

Má vše, co si pro ni teta přála. Trpělivé páníčky, psí kamarádku a jako bonus rozumné a milé děti, které ji budou rozmazlovat. Žije v domečku, může běhat na zahrádce a už navždy bude mít okolo sebe lidi, kteří ji milují.
Merilyn ušla obrovský kus cesty. Ze smutného odevzdaného uzlíčku neštěstí, kterému slzely oči se stala zvědavá, hravá, sebevědomá holka. Kéž by všichni psi dostali příležitost k takové životní změně.